ZABIT KATİBİ, İCRA KATİBİ VE CEZAEVİ KATİBİ NASIL OLUNUR?

EğitimAilesi.Com » Adalet Bakanlığı Mülakat NotlarıMeslek ve Maaşları » ZABIT KATİBİ, İCRA KATİBİ VE CEZAEVİ KATİBİ NASIL OLUNUR?
Son Güncellenme Tarihi: 1 Mayıs 2020
Yazar: ÜMİT SANCAR

          Katip olmak için hem uygulama hem sözlü sınavlardan başarılı olmak gerekmektedir. Kısaca gerekli şartlardan önce bir özet geçersem faydalı olacağı kanaatindeyim.

          En az lise mezunu olma şartı ile kpssden 70 baraj puanını almanız gerekiyor ancak bu sizin sıralamaya gireceğiniz anlamına gelmez sadece bir baraj puanı. Arkadaşlar önce kpss puanınız ile alınacak kişi sayısının 20 katı olacak şekilde sıralamaya giriyorsunuz (örnek; ankara adliyesi 100 kişi alıyorsa puana göre uygulama sınavına çağrılacak aday sayısı 100*20=2000 olacaktır).

          Diyelim ki puanınız yeterli, sıralamada yer aldınız ve uygulama sınavına çağrıldınız. Uygulama sınavında da baraj olarak 90 kelime barajı uygulanır, en az 90 yazmalısınız ama bu bazen yeterli olmayabiliyor çünkü kelime taban sayısının 95, 100, 110 gibi kapattığı yerlerde olabilir. Bunu göz önüne alarak klavyeye iyi çalışıp belli bir seviyeye gelmek gerekir. Benim sizlere tavsiyem evde yazarken 150 li seviyelere ulaşmanız ve 0 yanlış ile yazabilmeniz olacaktır çünkü sınav heyecanı size 15 20 arası kelime kaybettirecektir tabi bu kişiden kişiye değişir ve 0 yanlış yazmak komisyonda ya da icra katipliği için bakanlıkta (icra katipliği mülakatını bakanlık düzenler, komisyon değil) artı bir etki bırakır.

          Uygulama sınavını başarılı bir şekilde geçtikten sonra artık gerisi sizin mülakatta sergilediğiniz davranış, soruları cevaplama ve ikna kabiliyetinize kalmıştır. MÜLAKAT ÖNCESİ VE ANI ile ilgili yazımı okumanızı tavsiye ederim. Şimdi genel şartlar ile özel şartları sıralayalım.

GENEL ŞARTLAR

  1. Türk vatandaşı olmak,
  2. İlk defa atanacaklar için yapılacak sınavın son başvuru günü, 657 sayılı Kanunun 40 ıncı maddesindeki yaş şartlarını taşımak ve merkezi sınavın (KPSS) yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını bitirmemiş olmak,
  3. Askerlikle ilgisi bulunmamak,
  4. 657 sayılı Kanunun değişik 48/1-A/5 bendinde sayılan suçlardan mahkum olmamak,
  5. 657 sayılı Kanunun 53 üncü maddesi hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak,
  6. Kamu haklarından mahrum olmamak,
  7. Arşiv araştırması sonucu olumlu olmak.
     Genel şartlar 657 sayılı Kanunla alım yapılan çoğu memur kadroları için geçerlidir. 
 
ÖZEL ŞARTLAR

—Fakülte veya yüksekokulların bilgisayar bölümü, adalet meslek yüksekokulları, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, adalet önlisans programı, adalet meslek lisesi veya diğer lise ya da dengi okulların ticaret veya bilgisayar bölümlerinden mezun olmak. Bu saydığımız okullardan mezun olanlardan sertifika istenmeyecektir sadece diplomaları ile başvuru yapabileceklerdir.

—Birinci maddede sayılanlar dışında, en az lise veya dengi okul mezunu olup, daktilo ya da bilgisayar dersini başarıyla tamamladığını belgelemek veya en son başvuru tarihi itibarıyla Milli Eğitim Bakanlığınca onaylı veya kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar sonucu verilen daktilo ya da bilgisayar sertifikasına sahip olmak. Burada dikkat edilmesi gereken konu bilgisayar dersini örgün eğitim yoluyla başarı ile tamamladığını belgeleyenlerden sertifika istenmeyecektir eğer açıköğretim ise kabul edilmez mecburen sertifika çıkarılması gerekir.

—Uygulama sınavından bir hafta önce Bakanlık sitesinde ilan edilecek yazılı metinler arasından, sınav sırasında her bir grup için komisyon tarafından çekilecek kura sonucu belirlenen ve adaylara yazılı olarak verilen bir metinden daktilo veya bilgisayar ile üç dakikada yanlışsız en az 90 kelime yazmak, en az 90 kelime yazamayanlar sözlü sınava alınmazlar.

—Adayların uygulama sınavında yanlışsız olarak en az doksan kelime yazıp yazmadıkları tespit edilirken; verilen metne sadık kalınıp kalınmadığına, yanlış yazılan kelime sayısı ile yazı içerisindeki kelime ve cümle tekrarları nedeniyle metnin anlam bütünlüğünün bozulup bozulmadığına dikkat edilir. Bu işlem yapılırken yanlış yazılan kelime sayısının toplam yazılan kelime sayısına oranının yüzde kırktan fazla olması halinde yazılan metnin anlam bütünlüğü şartını taşımadığı kabul edilir.


Etiketler: , , , ,

1 Yorum

  1. elif altaylar

    Benim için çok yararlı oldu teşekkürler 😊😊

Yorum yapmak, öneride bulunmak veya soru sormak için aşağıdaki boş alanları doldurunuz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hakkımızda |Gizlilik |İletişim |🔍︎
F Klavye Dersleri
İKM Boy Kilo Hesaplama
KPSS Taban Puanları
KPSS Puan Hesaplama
DGS Taban Puanları
DGS Puan Hesaplama
Üniversite (YKS) Taban Puanları