YÜKSEK MAHKEMELER

EğitimAilesi.Com » Adalet Bakanlığı Mülakat Notları » YÜKSEK MAHKEMELER
Son Güncellenme Tarihi: 1 Mayıs 2020
Yazar: ÜMİT SANCAR
yüksek mahkemeler, anayasa mahkemesidanıştay, yüksek mahkemeler

uyuşmazlık mahkemesi, yüksek mahkemeleryargıtay, yüksek mahkemeler

  1. ANAYASA MAHKEMESİ: 15 üyeden oluşur. Anayasa mahkemesi başkanı kendi aralarından kendilerince 4 yıllığına seçilir. Üyeleri 12 yıllığına seçilirler ve bir seçilen bir daha seçilemez. 65 yaşını dolduran üye emekliye ayrılır. Üyeler cumhurbaşkanı ve TBMM tarafından seçilirler. TBMM 3 üye seçer (2 üyeyi Sayıştayın kendi üyeleri ve 1 üyeyi baro başkanlarının serbest avukatlar arasından gösterecekleri adaylar arasından gizli oylamayla seçer.). Cumhurbaşkanı 12 üye seçer (4 üye üst kademe yöneticiler, avukatlar, birinci sınıf hakim ve savcılar ile Anayasa Mahkemesi raportörleri arasından seçer. 3 üyeyi Yargıtay, 2 üyeyi Danıştay, 3 üyeyi YÖK’ün kendi aralarında yapacakları seçimle belirledikleri adaylar arasından seçer.).
  2. YARGITAY: Adli yargı kolunun yüksek mahkemesidir. Başsavcı ve vekili cumhurbaşkanı tarafından diğer üyeleri ise HSK tarafından seçilir. Başkan kendi aralarında yapacakları oylama ile seçilir.
  3. DANIŞTAY: İdarı yargı kolunun yüksek mahkemesidir. Üyelerinin 4’de 1’ini cumhurbaşkanı, diğerlerini HSK seçer. Başkan kendi aralarında yapacakları oylama ile seçilir.
  4. UYUŞMAZLIK MAHKEMESİ: Uyuşmazlık yargı kolunun yüksek mahkemesidir. Adli ve idari yargı kolları arasında bir davaya hangi yargı kolunun bakacağı konusunda çıkan görev uyuşmazlıklarında davaya hangi yargı kolunun bakacağına karar verir. Başkanı Anayasa Mahkemesi tarafından kendi üyeleri arasından seçilir.


Etiketler: , , , , , , ,

Yorum yapmak, öneride bulunmak veya soru sormak için aşağıdaki boş alanları doldurunuz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hakkımızda |Gizlilik |İletişim |🔍︎
F Klavye Dersleri
İKM Boy Kilo Hesaplama
KPSS Taban Puanları
KPSS Puan Hesaplama
DGS Taban Puanları
DGS Puan Hesaplama
Üniversite (YKS) Taban Puanları