MÜLAKAT ÖNCESİ VE ANI

EğitimAilesi.Com » Adalet Bakanlığı Mülakat Notları » MÜLAKAT ÖNCESİ VE ANI
Son Güncellenme Tarihi: 15 Eylül 2020
Yazar: ÜMİT SANCAR

MÜLAKAT ÖNCESİ HAZIRLIK
          Öncelikle sizleri tebrik ederim ve başarılarınızın devamını dilerim. Çünkü mülakat konusuna gelene kadar birçok sınavı başarıyla aşmışsınız demektir. Çoğu kişi bunu görmezden gelir ama bu aşamaya gelmek gerçekten çok zor; KPSS’si, klavye sınavı, boy kilosu derken önemli bir vaktiniz gidecektir ancak şimdi en önemli aşamadasınız, Adalet Bakanlığı personeli olmak için artık son bir adım kaldı. Hepsini geride bıraktıktan sonra mülakata odaklanma zamanı geldi. Kendimize bir çalışma programı belirlemeliyiz ama bunu yaparken mülakat puanlamasına dikkat etmeliyiz.
-Puanlama:

                 a) İlgilinin atanacağı kadronun gerektirdiği mesleki bilgi (40 puan),
                 b) Atatürk ilkeleri ve inkılâp tarihi (20 puan),
                 c) Genel kültür (20 puan),
                 d) Bir konuyu kavrama ve ifade yeteneği (20 puan)
          Biz eğer bu puanlamayı dikkate alarak çalışmamıza yön verirsek daha iyi olacaktır. Özellikle atanmak istediğimiz kadronun ne iş yaptığını, görevlerini, nerelerde ve hangi koşullarda çalıştığını iyice bilmemiz gerekir. Kendinizi komisyonun yerine katın işe alacağınız kişide ilk neye bakarsınız? Tabi ki işi bilip bilmediğine…
            Mülakata az bir süre kala düşünmemiz gereken diğer konu ise giyim, saç, sakal ve diksiyon: 
                a) Beyler kesinlikle takım elbise giymelisiniz ve kravatınızın bordo olması tavsiyemdir. Saç ve sakalınız günlük tabir ile jilet gibi olmalı, sakalda bıyık tek kalabilir. Ayakkabınız kemerinizle uyumlu olmalıdır.
                b) Bayanlar tek tip kıyafet ya da takım elbise türleri tercihiniz olmalıdır. Renk olarak siyah ya da siyaha yakın renkler tercih edilmeli ve kesinlikle ışıltılı, aşırı desenli kıyafetlerden kaçınılmalıdır. Ayakkabınız fazla topuklu olmamak kaydıyla kıyafetinizin rengine uyumlu olmalıdır.
                c) Sıra geldi diksiyona; tek cümleyle açıklamak gerekirse Türkçe’yi düzgün kullanmak her zaman önemlidir.
                                                               MÜLAKAT ANI
            Sıra size geldiği zaman kimlik kontrolünüz yapılır ve kapının önünde komisyonun sizi çağırmasını beklersiniz. Çağrıldığınızda görevli kişi sizi içeriye alıp nerede durmanız gerektiğini söyleyecektir. İçeri girerken beyler özellikle ceketlerinizin önünü ilikleyiniz. İlk girişte hafif bir gülümsemeyle kolay gelsin efendim ya da beden dili ile merhaba denir. Komisyonlarda mülakat ayakta ya da oturularak yapılır, size oturabilirsiniz denmeden kesinlikle oturmayın. Mülakatta ilk an ve ilk konuşma çok önemlidir çünkü bilmeliyiz ki her zaman ilk görüş artı veya eksi görüş bırakmakta çok etkilidir. Yüksek bir ihtimal sizden kendinizi tanıtmanız istenecektir, aslında sizin hakkınızda az da olsa bilgileri vardır ama burada hedefledikleri sizin diksiyonunuzun nasıl olduğu ve kendinizi ifade etme tarzınızdır. Kesinlikle sakin olmalısınız yoksa bütün emekleriniz boşa gidebilir, konuşmanızı şaşırabilir söylemek istediklerinizi unutabilirsiniz. Sorulan soruları bilmiyorsanız, hatırlamıyorum veya bilmiyorum efendim deyiniz çünkü bilmeden alakasız bir cevap sunmak pek hoş karşılanmayacaktır. Sorular bittikten sonra çıkabilirsiniz dediklerinde karşılık olarak teşekkür edip çıkmanız sizin için belki bir artı puan getirecektir.

                Mülakat bittikten sonra hayırlısını istemekten yapacak başka bir şey yoktur. Sorusu olan yorum kısmında sorusunu iletebilir, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Her şey gönlünüzce olsun. 


Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum yapmak, öneride bulunmak veya soru sormak için aşağıdaki boş alanları doldurunuz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hakkımızda |Gizlilik |İletişim |🔍︎
F Klavye Dersleri
İKM Boy Kilo Hesaplama
KPSS Taban Puanları
KPSS Puan Hesaplama
DGS Taban Puanları
DGS Puan Hesaplama
Üniversite (YKS) Taban Puanları