İNFAZ VE KORUMA MEMURU HAKKINDA HERŞEY

EğitimAilesi.Com » Adalet Bakanlığı Mülakat NotlarıMeslek ve Maaşları » İNFAZ VE KORUMA MEMURU HAKKINDA HERŞEY
Son Güncellenme Tarihi: 10 Aralık 2021
Yazar: ÜMİT SANCAR
          İnfaz ve koruma memuru hakkında merak edilen birçok bilgiyi sizler için hazırlamak istedim umarım aklınızdaki sorulara yanıt olacaktır. Öncelikle başvuru için genel ve özel şartları maddeler halinde sıralayalım.
          GENEL ŞARTLAR
 • Türk Vatandaşı olmak,
 • Kamu haklarından mahrum bulunmamak,
 • Askerlikle ilgisi bulunmamak,
 • Güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak,
 • Adalet Bakanlığı Memur, Sınav-Atama ve Nakil Yönetmeliğinin 6-18/c maddesinde bulunan şartları taşıdığını Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekküllü Devlet hastanelerinden alacakları sağlık kurulu raporu ile belgelemek,
 • Hizmet göreceği sınıfla ilgili özel kanun veya diğer mevzuatta aranan şartları taşımak.
          ÖZEL ŞARTLAR
 • En az lise veya denngi okul mezunu olmak,
 • Yapılacak sınavın son başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını doldurmuş olmak ve KPSS’nın yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 30 yaşını bitirmemiş olmak,
 • Erkeklerde 170 cm, kadınlarda 160 cm.’den kısa boylu olmamak,
 • Boy uzunluğunun santimetre cinsinden son iki rakamı ile kilosu arasındaki fark 13’ten fazla, 17’den az olmamak.
 • KPSS puanı en 70 olması gerekir.
İNFAZ VE KORUMA MEMURLUĞU İÇİN BOY KİLO ÖLÇÜMÜ
          Boy kilo ölçümü için kpss puanına alınacak kişi sayısının 10 katı aday çağrılır. yukarıda özel şartlar kısmında belirtildiği gibi erkeklerde 170 cm, kadınlarda 160 cm’den kısa olmamak ve santimetre cinsinden son iki rakamı ile kilosu arasındaki fark 13’ten fazla, 17’den az olmamak şartı aranır. ÖRNEĞİN; 174 boyu olan biri 74+13=87 kilodan fazla olamaz ve 74-17=57 kilodan az olamaz. Bu sınırları geçerse boy kilo ölçümünde elenir.
 
İNFAZ VE KORUMA MEMURU ÇALIŞMA SAATLERİ
          Gündüz ve vardiyalı olmak üzere iki çeşit çalışma saatleri mevcuttur. Gündüz saati dediğim olay sabah 8 akşam 5 olayıdır. Vardiyalı sistemde ise kişi sabah 8 akşam 8 olmak üzere 12 saat gündüz çalışır 24 saat istirahat eder ve diğer akşam 8 de iş başı yaptığında 12 saat gece çalışmasından sonra 48 saat istirahat eder. Bu sistemde vardiya belirlenir. 
 
CEP TELEFONU
          Arkadaşlar cep telefonu kesinlikle yasaktır sadece açık ceza infaz kurumlarında serbesttir. Bunu bilerek tercih etmenizde fayda var.
 
GÖREVDE YÜKSELME
          İnfaz ve koruma memurları görevde yükselme sınavı ile infaz ve koruma başmemurluğuna, şef, sayman ya da idare memuru olabilir. İnfaz ve koruma başmemurluğu için en az üç yıl diğerleri için en beş yıllık görev yapmış olma ve dört yıllık mezun olma şartı bulunmaktadır.
 
MAAŞ
          Sözleşmeli yeni başlayan bekar bir infaz ve koruma memuru 2018 yılında 2800 civarı bir maaş almaktadır.
 
HANGİ BİRİMLERDE GÖREVLENDİRİLİR
          İnfaz Kalemi Birimi, Telefon Görüşme Birimi, Mektup Okuma Birimi, Ambar Birimi, Emanet Para Birimi, Personel Kalemi, Sağlık Birimi, Eğitim Birimi, Saymanlık Birimi, Dış Kantin Birimi, Emanet Eşya Birimi, Kantin Birimi, Hazır Kuvvet Birimi, Ziyaret Kabul Birimi.
 

ASKERLİK

          Askerliğini yapmamış infaz ve koruma memurları askerlik görevini yerine getirmek zorundadırlar.

ARKADAŞLAR VARSA MERAK ETTİKLERİNİZ YORUM KISMINDA SORABİLİRSİNİZ.


Etiketler: , , , , , ,

3 Yorum Yapıldı.

 1. 1.Terfi için üniversiteden 4 yıllık mezun olmak mı lazım eğer lise mezunuysak aynı rütbede mi kalırız?
  2.Maaşta herkes 2800 den mi başlıyor yoksa sınavlarda başarısına atandığı yere göre değişiyor mu?

 2. Hocam ben ikm den ünvan değişikligıyle adliyede öğretmen olmak istiyorum. Bu sinava girmek için kac yıl ikm olmm gerekiyor. Ve tam olarak neler gerekli bu sınava girmm için

 3. İyi Günler. Hemen hemen her yıl gerçekleştirilen Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavına katılarak açılacak öğretmen kontenjanlarına başvuruda bulunmak için aşağıdaki şartları karşılamanız gerekmektedir.
  Öğretmen kadrolarına atanabilmek için:
  i) Öğrenim durumu itibarıyla atanacağı unvanı ihraz etmiş olmak,
  ii) Millî Eğitim Bakanlığınca, Millî Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esaslarının ekinde belirtilen ve ilân tarihindeki çizelgede sayılan yükseköğretim programından mezun olanlardan eğitim fakültesi dışındaki bölümler için Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programı / Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifikası Programını tamamlamış olmak,
  iii) Aday memurluğu bitirmiş ve asil memur olarak atanmış olmak. (Aday memur statüsünde bulunanlar unvan değişikliği sınavına başvuramayacaktır.)

Yorum yapmak, öneride bulunmak veya soru sormak için aşağıdaki boş alanları doldurunuz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hakkımızda |Gizlilik |İletişim |🔍︎
F Klavye Dersleri
İKM Boy Kilo Hesaplama
KPSS Taban Puanları
KPSS Puan Hesaplama
DGS Taban Puanları
DGS Puan Hesaplama
Üniversite (YKS) Taban Puanları