HAKİMLER VE SAVCILAR KURULU (HSK)

EğitimAilesi.Com » Adalet Bakanlığı Mülakat Notları » HAKİMLER VE SAVCILAR KURULU (HSK)
Son Güncellenme Tarihi: 1 Mayıs 2020
Yazar: ÜMİT SANCAR


hakimler ve savcılar kurulu, hakimler ve savcılar yüksek kurulu

     Yargının en üst kuruludur. 1961 Anayasası’yla ‘Yüksek Hakimler Kurulu’ adı ile kurulmuştur.

     Kurul 13 üyeden oluşur ve Kurulun başkanı adalet bakanıdır. Adalet Bakanlığı müsteşarı Kurulun doğal üyesidir. Cumhurbaşkanı, 3 üyeyi adli 1 üyeyi idari hakim ve savcıları arasından olmak üzere 4 üyeyi seçer. TBMM, 3 üyeyi Yargıtay 1 üyeyi Danıştay ve 3 üyeyi ise nitelikleri kanunda belirtilen yükseköğretim kurumlarının hukuk dallarında görev yapan öğretim üyeleri ile avukatlar arasından olmak üzere toplamda 7 üye seçer. Kurul üyeleri 4 yıllığına seçilirler ve bir seçilen tekrar seçilebilir.

    Adli ve idari yargı hakim ve savcılarını mesleğe kabul etme, atama ve nakil işlemleri, meslekte kalmalarında sakınca görülenler hakkında karar verme, disiplin cezası verme, görevden uzaklaştırma işlemlerini yapar. HSK kararları yargı yoluna kapalıdır ancak sadece meslekten çıkarma cezaları yargı yoluna açılmıştır. Hakimler ve savcılar idari görevler yönünden Adalet Bakanlığına bağlıdır.
  • Kategoriler

  • Son Yazılar

  • Arşivler

  • Yorum yapmak, öneride bulunmak veya soru sormak için aşağıdaki boş alanları doldurunuz.

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    KPSS Matematik 2022 Konu Anlatım Videoları Youtube Kanalımıza Yüklenmeye Başladı. Youtube Kanalımızı Takip İçin Lütfen Tıklayınız.