ATATÜRK İLKELERİ ( MÜLAKAT İÇİN KISA NOTLAR )

EğitimAilesi.Com » Adalet Bakanlığı Mülakat Notları » ATATÜRK İLKELERİ ( MÜLAKAT İÇİN KISA NOTLAR )
Son Güncellenme Tarihi: 1 Mayıs 2020
Yazar: ÜMİT SANCAR

ATATÜRK İLKELERİ

  1. Cumhuriyetçilik
  2. Milliyetçilik
  3. Halkçılık
  4. Laiklik
  5. Devletçilik
  6. İnkılapçılık
1. Cumhuriyetçilik: Egemenliği millete verme ve milletin yönetimde tek söz sahibi olması anlamına gelir. Kısacası devlet şekli olarak cumhuriyet nitelikleri ile yönetilen ülkenin benimsenmesi cumhuriyetçiliktir. 
2. Milliyetçilik: Atatürk, milliyetçiliğin anlamını şu şekilde açıklamıştır: ” Türkiye Cumhuriyeti sınırları dahilinde yaşayan, Türk dili ile konuşan, Türk kültürü ile yetişen, Türk ülküsünü benimseyen her vatandaş, hangi din ve mezhepten olursa olsun Türk’tür ve Türk Milliyetçisidir.”
3. Halkçılık: Halkçılık ilkesi sınıf ayrımını reddeder. Kanunlar önünde herkes eşittir. Halkçılık ilkesinin en önemli sonuçlarından biri bey, ağa gibi sıfatların kaldırılmasıdır. Halkın devlet yönetimine katılımını sağlayan ve halkın seçtiği siyaset yöneticilerinin halk için çalışmasını öngören onlar adına söz almasını sağlayan Atatürk İlkesidir.
4. Laiklik: Devlet ve din işlerinin birbirinden ayrılmasıdır. Türkiye Cumhuriyeti içinde yaşayan her insanın kendi inançlarının gereklerini yerine getirmesi konusunda serbest olmasının önünü açmıştır. Devlet tüm inançlara eşit mesafededir.
5. Devletçilik: Devletin ekonomiye doğrudan müdahalesi anlamına gelir. Kısacası devletin politikasındaki yöntemlerin belirlenmesi sistemidir. Ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda devlet eliyle kalkınması ilkesidir.
6. İnkılapçılık: Sürekli yeniliği hedeflemek, çağdaşlaşma yönünde adımlar atmak, gelişmeyi amaçlamaktır inkılapçılık ilkesi. Atatürk, inkılapların gayesi olarak Türkiye Cumhuriyeti halkını tamamen çağdaş ve medeni bir topluluk haline ulaştırmak olduğunu vurgulamıştır.


Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum yapmak, öneride bulunmak veya soru sormak için aşağıdaki boş alanları doldurunuz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hakkımızda |Gizlilik |İletişim |🔍︎
F Klavye Dersleri
İKM Boy Kilo Hesaplama
KPSS Taban Puanları
KPSS Puan Hesaplama
DGS Taban Puanları
DGS Puan Hesaplama
Üniversite (YKS) Taban Puanları